Św. Stanisław ze Szczepanowa – krótki życiorys

 

Św. Stanisław biskup urodził się w Szczepanowie w okolicach 1034 roku, w rodzinie drobnej szlachty. Wraz ze swoim dojrzewaniem okazywał się pilnym pracownikiem i dociekliwym uczniem, dlatego został wysłany do szkoły katedralnej w Krakowie – tam zaczął się jego związek z teologią. Z czasem, przechodząc kolejne etapy zaangażowania w posługę, został w końcu pracownikiem Kurii przy boku ówczesnego biskupa Suły Lamberta.

Krótki życiorys jest efektem męczeńskiej śmierci. Po odejściu biskupa król Bolesław II Szczodry powołał Stanisława na wolne stanowisko. Szybko w ich relacji zaczęły pojawiać się niezgodności. Król był według biskupa hipokrytą o okrutnych praktykach, uwłaczających moralności. Gdy kaznodzieja nie mógł wpłynąć na króla w rozmowie, zaczął modlić się o jego nawrócenie z ambony. Podczas jednej z mszy Bolesław odciął głowę św. Stanisława, a ciało kazał rozczłonkować i rozrzucić. W ten sposób Stanisław uznany został za męczennika, a Bolesław stracił koronę i został wygnany z Polski.

Biskup Stanisław ze Szczepanowa – jak wpłynął na dalszą historię?

Św. Stanisław biskup był ważną postacią dla dawnych władców Polski. Według Władysława Jagiełły to właśnie jego wstawiennictwo zaowocowało zwycięstwem polskich wojsk podczas bitwy pod Grunwaldem. Z kolei Zygmunt I Stary wybrał sobie św. Stanisława na patrona swoich rządów.

Postać św. Stanisława pojawia się w licznych dziełach sztuki, a także literaturze i utworach muzycznych. Pojawił się on w „Rocznikach” Jana Długosza oraz na obrazie „Bitwa pod Grunwaldem” pędzla Jana Matejki. Na okres kanonizacji powstało oficjum „Historia gloriosissimi Stanislai” autorstwa Wincentego z Kielczy, który był odpowiedzialny za przygotowanie dokumentów do kanonizacji. Z kolei na 900-lecie męczeństwa Henryk Mikołaj Górecki przygotował utwór muzyczny „Beatus Vir”.

 

Święty Stanisław ze Szczepanowa i jego znaczenie dla polskiej kultury

 

Już w 1253 roku, dzięki wysiłkom dwóch biskupów krakowskich, a także panującego wówczas Bolesława Wstydliwego i jego żony, św. Kingi, biskup Stanisław ze Szczepanowa został uznany za świętego. Całe starania o kanonizację trwały około 50 lat. Fakt ten został ogłoszony w polskim kościele 8 maja 1254 roku. Od tej pory na ten dzień przypada wspomnienie świętego.

Wiesz już, kim był św. Stanisław – jaka jest jednak jego rola w polskiej kulturze? Przede wszystkim w 1963 roku św. Stanisław biskup został oficjalnie uznany za pierwszorzędnego Patrona Polski. Postanowił o tym ówczesny papież, Jan XXIII.

Święty Stanisław ze Szczepanowa krótko po swojej kanonizacji został otoczony kultem. W efekcie jego imię nosi między innymi katedra na Wawelu. Co roku w maju, po święcie liturgicznym św. Stanisława, organizowana jest oficjalna procesja z relikwiami świętego na terenie Krakowa.

PATRON PARAFII

Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa

Wólka Pełkińska 116

37-511 Wólka Pełkińska

 

+48 690 287 957

Nr konta parafialnego

 

57909600042001001680870002

Godziny Mszy Świętej

W niedziele i święta obowiązkowe: 8.00, 10.30, 15.00

W dni powszednie:

październik - marzec: 17.00

kwiecień - wrzesień: 18.00

 

Spowiedź

Przed każdą Mszą św.